Termal Kameralar İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Termal Kameralar İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Termal Kameralar İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

 

Termal kamera kullanım alanları gittikçe büyüyor. Özellikle mühendislik uygulamalarında termal kameranın kullanımı da yaygınlaşıyor. Basit ve güvenilir bir kullanımı olmasının yanında ileride oluşabilecek tehlikeleri, arızaları ve bunların oluşturacağı maliyeti önleme konusunda çok önemli bir yere sahip. Termal kamera kullanımının artmasıyla birlikte birçok soru akla geliyor. Termal kamera ile ilgili sıkça sorulan soruları, cevapları ile birlikte yazımızda bulabilirsiniz.

Sıcaklık olgusu günümüzde çok önemli bir yere sahiptir. Tıpta, mühendislikte, bilim ve teknoloji yelpazesinde sıcaklık olgusu sürekli kullanılmaktadır. Termal kameralar bir bölgede tehlike arz edebilecek durumları, arızaları ve bunların yol açabileceği maliyete karşı önlem almada kullanılan önemli bir cihazdır. Termal kameranın ekranında ölçümü yapılan bölgenin sıcaklığına göre sıcaklığı farklı olan bölgelerin farklı renklerde görüntülerini alırsınız.

Termal Kamera Ne Görür?

Aslında termal kameralar sıcaklığı görmez ve algılamaz. Sıcaklığı olan bir nesne termal (ısıl) enerji yayar. Bu enerji, elektromanyetik spektrumda kızılötesi (infrared) aralığında yayılır ki bu alanı gözümüzle göremeyiz. Termal kameralar bu aralıktaki kızılötesi dalga boylarını algılayarak bize görünür halde ekrana sunar.

Termal Kameranın Uygulama ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Termal kameralar, askeri ve sivil alanlar başta olmak üzere ısıl değişkenliklerin tespite yaradığı her alanda kullanılır. Özellikle askeri uygulamalarda canlı varlıklarının tespitinde ve sivil alanlarda ise ısı kaçakları ve istenmeyen ısı üretimleri alanında kullanılır.

Ayrıca daha da detaya inersek mühendislik uygulamalarında;

► Buhar, basınçlı gaz sıcak – soğuk su veya hava taşıyan sistemlerde kaçakların tespitinde,

► Motor, rulman, mil gibi dönen parçalarda sürtünmeden kaynaklanan aşırı ısınan yerlerin tespitinde,

► Enerji verimliliğinde,

► Tıpta hastalıkların teşhisinde,

► Su kaçağı, nem tespiti ve kontrolünde,

► Elektrik tesislerinde ve çeşitli yerlerde bulunan elektrik panolarında ve iletim hatlarında meydana gelebilecek aşırı yüklenmeden kaynaklı ısı yaratan yerlerin tespitinde kullanılır.

Termal Kamerada Nasıl Daha İyi Bir Görüntü Elde Edebilirim?

Bir termal kameranın kullanımı oldukça basit olsa da ekrandan alınan görüntüyü yorumlamak ve ne olduğunu anlamak tecrübe ve bilgi gerektirir. Termal kameradan ne kadar iyi görüntü alınırsa o kadar iyi analiz yapılabilir. Kameradan en iyi şekilde görüntü alabilmek için cihazın dört adet önemli ayarı vardır. Bunlar;

► Odaklama

► Yayılabilme Ayarı Değişikliği

► Yansıtıcı Sıcaklık Ayarı

► Isıl akortlama (Isıl ayarın yapılması)

Ölçümü yaparken cihazın lensi görüntünün belirginliğini artırmak adına ölçülecek bölgeye çok iyi odaklanmalıdır. Bu odaklama aynen standart kameralar gibi yapılabilir. Termal kameranın yayma özelliği ise aynı sıcaklıkta olan iyi bir yayıcı ile karşılaştırılmış bir objeden yayılan radyasyon miktarıdır. Yayılma oranının ayarı farklı cinsteki maddelerin sıcaklıklarını karşılaştırırken çok önemlidir. Çünkü yanlış yapılmış yayılma oranı ayarı nesneleri olduklarından daha sıcak veya daha soğuk yapabilir.

Yansıtıcı sıcaklık ayarını yaparken bu ayar, ölçümü yapılacak objenin veya bölgenin etrafını çevreleyen objelerin ölçümü yapılan objeye veya bölgeye yansıttığı sıcaklığı kompanze etmede kullanılır. Isıl akortlamada ise cihaz, manuel modda iken kameranın gördüğü sıcaklık aralığını ayarlamada kullanılır. Termal kameraların hem otomatik hem de manuel modları vardır. Cihaz otomatik modda ise kullanıcı hareket ettiğinde kendiliğinden otomatik olarak sıcaklık ölçeğini aralar ve ekrana renklerle yansıtır. Manuel mod, kullanıcıya istediği aralıktaki veya ölçekteki değerleri ayarlamasına imkan tanır ki bu durumda daha iyi ve doğru bir görüntü alabilmek adına ısıl ayarın yapılması çok önemlidir.

Termal Kameralar Duvar İçinden Algılama Yapabilir mi?

Hayır yapamaz. Ancak yüksek çözünürlükte ve yüksek kalitedeki kameralar belki duvar arkasını görebilen bir görünüm oluşturabilir. Aslında kameranın gördüğü şey termal enerjinin oluşturduğu kızılötesi ışınlardır. Örnek verecek olursak; dışarısı soğukken bir evin duvarının içine kamera ile bakarsanız kamera, duvar yüzeyinde dışardan gelen soğuğun içeriye iletimini görür. Bu da size sanki duvarın içinden sıcaklığı görüyormuşsunuz gibi gözükse de aslında gördüğünüz şey yüzeydeki sıcaklık farklılığıdır.

Termal Kameralar Görünmeyen Yerlerde Su Kaçağını Tespit Edebilir mi?

Evet tespit edebilir. Termal kameralar ısıya duyarlı su kaçaklarını görsel olarak belirleyerek su kaçağı nokta tespiti yapabilmektedir. Termal kameralar su tesisat sızıntılarının yerini belirlemede çok kullanışlıdır. Çoğu termal kameranın 0.1 Santigrad ve daha üzerinde sıcaklık farkı hassasiyeti vardır. Kaçağın olduğu yerde bir ısı yayılımı olacağından termal kameralar bu durumu tespit edebilir.

Termal Kameralar Hava Kaçağını Tespit Edebilir mi?

Evet edebilir. Termal kameranın hava kaçağı tespit yöntemi su kaçağını tespit etme yöntemiyle benzerdir. Kaçağı yakalama hassasiyeti kameraya bağlıdır. Çünkü hava kaçağındaki sıcaklık değişimi çok hafif ve hızlı olacağından yakalama hassasiyetinin daha yüksek olduğu kameralar kullanılmalıdır.

Termal Kameralar Nem Tespiti Yapabiliyor mu?

Evet yapabiliyor. Özellikle nemli materyaller termal enerjiyi farklı şekilde muhafaza edebiliyor ve bu durumu kamera yakalayarak tespit edebiliyor. Ancak termal kamera ile nemin tespiti yapılacak potansiyel noktalara termal bozukluk yaratabilecek birçok faktör etkileşeceğinden dolayı kamera ile birlikte bir nem ölçer ile çifte ölçüm yapmakta yarar var.

Ucuz ve Pahalı Termal Kameralar Arasındaki En Büyük Fark Ne?

Termal kameranın fiyatını belirleyen en önemli şey çözünürlükleridir. Normal dijital kameralardaki megapiksellere benzer şekilde yüksek çözünürlükte tespit daha net yapılabiliyor. Özellikle yüksek çözünürlükteki termal kameralar daha uzak mesafelerde daha iyi tespit yapmak adına daha iyi görüntüler sunabiliyor.

Termal Kamera Satın Alırken Neler Göz Önünde Bulundurulmalı?

Tabi ki en önemli faktörlerden biri fiyattır. Ancak fiyatın yanında iyi bir termal kamera için daha birçok kriter vardır. Birincisi önceden de bahsettiğimiz gibi çözünürlük. Eğer küçük nesnelerde ve bölgelerde veya motorlar üzerinde bir tespit yapılacaksa yüksek çözünürlükte bir termal kamera gereklidir. Nem tespiti veya bina içinde kullanılmak adına daha hafif ve daha kaba bir algılama yapan bir termal kamera kullanılabilir.

Diğer bir kriter ise termal duyarlılıktır. Yani kameranın tespit edebileceği sıcaklık hassasiyeti. Bazı kameralar tamamen endüstriyel uygulamalar için yüksek sıcaklık aralığına sahiptir. Özellikle elektrik panolarında veya motor uygulamalarında kameranın tespit edebileceği sıcaklık aralığı önemlidir. Ancak bina uygulamalarında daha düşük sıcaklık aralığına sahip kameraların kullanılması daha idealdir. Nem tespiti veya bina uygulamalarındaki ısı kayıplarının tespitinde daha düşük sıcaklık aralığında izleme yapan bir termal kamera kullanılabilir.