Havalı tüfek kullanımı yasal mıdır ?

Havalı tüfek kullanımı yasal mıdır ?

Havalı tüfek kullanımı yasal mıdır ?

Havalı tüfek toplum arasında demir bilye atan tabancaların kullanımı yasal düzlemde sınırlandırılmıştır. Havalı silah sahibi olmak hem kolay hem ucuz hemde kullanımı daha rahattır. Havalı tüfekler veya tabancalar ile çok daha ucuza atış talimleri yapabilirisniz. Çünkü alacağınız havalı silah mermileri çok ucuza satılmaktadır. Havalı tüfekler; sıkıştırılmış hava yardımıyla saçma atmaktadır. Bu silah modelleri; hava pistonlu, yaylı ya da karbondioksit tüplerle çalışabilmektedir. Bu silahlar ateşsiz, barutsuz silah modelleridir ve hava ve gaz basıncı ile çalışmaktadır.

Havalı tüfek modellerinin kullanımını ve yasal düzlemini belirleyen yasal kanun ise; ''Avda ve sporda kullanılan tüfekler, nişan tabancaları ve av bıçaklarının yapımı, alımı, satımı ve bulundurmasına dair kanun'' kapsamında düzenlenmektedir. Kanun kapsamında havalı tüfek ve silahlar için ruhsat gerekmemektedir. Ancak satış için bazı kriterlerin yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu tür silahları insanların bulunduğu ortamlarda kullanmanız yasak olmakla beraber bir yerden bir yere taşırken yanınızda faturası ve satın almanızın uygun olduğuna dair belgenin bulunması gerekmektedir. Havalı tüfekler avlanma sırasında kullanılamaz. 4915 sayılı olan Kara Avcılığı kanunu kapsamında bu silahların av sırasında kullanılması kesinlikle yasaktır. Havalı tüfek ve tabancaları bulundurmak suç teşkil etmemekte ancak bilinçsiz olarak kullanılması yasal yaptırımlara tabi tutulmaktadır. havalı tüfek kullanıcıları yasal açıdan bir sıkıntı yaşayıp yaşamayacağı ile ilgili çokça soru sormaktadır. Kurusıkı tabanca alımlarına da gelen satın alma belgesi ile sorunlar artmaktadır. Ancak havalı tüfekler ile ilgili herhangi bir değişiklik yoktur. 18 yaşını doldurmuş herkes satın alabilirler. Havalı tabancalar ve havalı tüfekler 18 yaşını doldurmuş olan satışı yapılmaktadır. Toplu yaşam alanlarında kullanılması da aynı şekilde yasaktır. Genel olarak havalı tabancalar üç sınıfta incelenir. Bunlar: hava pistonlu, yaylı, karbondioksitli tüplerle çalışan silahlar olarak incelenebilir.

Havalı Tüfek Taşımak Suç Mu?

Havalı tüfekler aldığınız zaman tabiki bunun doğada bir yerlere götürüp atışlarınızı buralarda yapmak isteyeceksiniz. Burada herkesin aklına takılan şey ise yolda götürürken herhangi bir sıkıntı yaşar mıyım veya polis durduğu zaman ne yapmalıyım gibi şeyler herkesin aklına geliyor. Havalı tüfek taşımak suç değildir. Ancak havalı tüfek sahibi kişinin 18 yaşından büyük olması gerekiyor ve ürün polnet sistemine kayıtlı olması gerekiyor. Ayrıca ürünün faturası yanınızda olması gerekiyor. Çünkü o fatura ürünün ruhsatını yerine geçiyor.  Havalı tüfek faturası üzerinde havalı tüfeğe ait bilgiler, sizin isim soyisim ve tc bilgileriniz gibi bilgilerinizin yer alması gerekiyor. Bunun gibi havalı tüfek ile ilgili daha çok bilgiye sahip olmak isterseniz.