Üst Düzey İstihbarat Teşkilatları - MOSSAD

MOSSAD İsrail Devleti'nin anayasal kânunlardan tamamen muaftır bu yüzden derin devlet olarak görülür. 

Üst Düzey İstihbarat Teşkilatları - MOSSAD

Mossad, İstihbarat ve Özel Operasyonlar Enstitüsü isimli İsrail gizli servisinin kısa adıdır. Sembolik olarak on iki casus olayıyla kurulan Mossad resmi olarak 13 Aralık 1949’da kurulmuştur. Merkezi Tel-Aviv’dedir. Mossad’ın dünyanın farklı yerlerinde binlerce personeli olduğu bilinmektedir. Kendi içerisinde de bölümlere ayrılır. İbranice anlamı ‘’Enstitü’’ olan Mossad, genel olarak dış istihbarat konularında görev yapar. İç istihbarat alanında Şin-Bet (Şabak) isimli kurum faaliyettedir. Mossad çok sayıda faili meçhul cinayetlerden sorumlu tutulmaktadır. İsrailli yetkililer, İran’ın nükleer silah elde etmesini engellemek için beş İranlı bilim adamına suikast düzenlediklerini onaylamıştır. 2010 yılında Dubai’de otel odasında üst düzey bir Hamas komutanı öldürülmüştür. BAE yetkilileri, suikastin sorumlusunun 26 kişilik Mossad ekibi olduğunu söylemiştir. Mossad’ın çeşitli siber yetenekleri de vardır. Teşkilat, Stuxnet virüsünü İran’ın nükleer tesislerindeki bilgisayarlarına sızdırdıklarını ve arızaya sebep olduklarını açıklamıştır. Washington Post’a göre, 2010 yılında keşfedilen bu virüs ortak bir ABD-İsrail ekibi tarafından üretilmiştir. Ayrıca Nisan 2018’de İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, İsrail operatörlerinin 1993’ten 2003’e kadar olan İran nükleer arşivlerine sızdığını açıklamıştır. Fakat İranlı yetkililer bunu reddetmiştir. Bu özellikleriyle dünyanın en güçlü İstihbarat servislerinden biri olarak bilinmesine karşın Mossad çok çalkantılı dönemler geçirmiş ve bazı direktörleri istifa ederek kurumdan ayrılmıştır. Mossad pek çok istihbarat kurumu gibi alanlarında yetiştirilmiş bireylerle İsrail’in ulusal misyonu doğrultusunda faaliyet göstermeyi amaçlamıştır. Şu anki Mossad Başkanı David Barnea’dir.

  • Merkezi Tel-Aviv’dedir. İstihbarat ve Özel Operasyonlar Enstitüsü isimli İsrail gizli servisinin kısa adıdır. Kendi içerisinde de bölümlere ayrılmıştır. Mossad, genel olarak dış istihbarat konularında görev yapar. İç istihbarat alanında Şin-Bet (Şabak) isimli kurum faaliyet gösterir. İsrail'in diplomatik kuruluşlarından ayrı olarak istihbarat toplama, gizli operasyonlar ve terörle mücadeleden de sorumludur. 

  • Kurumun ana düşüncesi kuruluşundan bugüne kadar sadece İsrail'i değil, yeryüzündeki tüm Yahudi topluluklarını olası bir saldırı veya katliam girişimine karşı koruyup kollamaktır. 

  • Sayısız operasyon düzenlenmiştir. CIA' dan sonra Batı dünyasının en büyük ikinci casusluk ajansıdır.

  • Mısır, Irak, Ürdün, Lübnan, Suriye, İran, Birleşik Arap Emirlikleri, Almanya, Yunanistan, İtalya, Malta, Norveç, Ukrayna gibi önemli ülkelerde sayısız operasyonlar düzenlemiştir.