Yivsiz Av Tüfeği Nedir?

Yivsiz Av Tüfeği Nedir?

Av tüfekleri genel olarak; ya iki bitişik namlu, ya da az oranla tek namluludur. "Yivsiz av tüfeği," yivsiz (namlusunda oluklar bulunmayan) bir av tüfeği türüdür. Av tüfeği, avcılık ve atıcılık gibi faaliyetler için kullanılan bir ateşli silahtır. 

Yivsiz Av Tüfeği Nedir? Nasıl Çalışır?

Yivsiz av tüfeği, namlusunda oluklar olmaması nedeniyle mermi yerine saçma ile çalışır. Yivsiz av tüfekleri, genellikle yakın mesafelerde avlanmak veya atıcılık sporları için kullanılmaktadır. Çünkü saçma, mermilere göre daha geniş bir dağılım gösterir ve daha kısa menzile sahiptir. Bu tür tüfekler, kısa menzil atışlarda etkilidir. Özellikle kuş ve diğer küçük av hayvanları avlamak için tercih edilmektedir.

Yivsiz av tüfekleri, piyade tüfeklerinden farklı olarak mermi çekirdeği yerine, fişek adı verilen ve çeşitli özelliklerde farklı türleri bulunan kovanlı mermiler ile kullanılır. 

Yivsiz av tüfekleri, yivli tüfeklere kıyasla daha düşük namlu çıkış hızına sahip olabilir, ancak belirli avlanma senaryolarında da avantaj sağlayabilir. Her türlü av için uygun tüfeği seçerken yerel yasal düzenlemeleri göz önünde bulundurmak önemlidir.

Yivsiz Av Tüfeği Ruhsatı İçin Gerekli Belgeler

⦁ Nüfus cüzdanı aslı.

⦁ 2 Adet biyometrik fotoğraf (son 6 ay içerisinde çekilmiş).

⦁ Dilekçe.

⦁ Parmak izi.

⦁ Ruhsatname harcı:  178.70 TL'dir. (Başvurduğunuz tarihe göre fiyat değişiklik gösterebilir, vezneden yatırılacaktır.)

⦁ Kart bedeli: 200 TL (Ziraat Bankası Türk Polis Teşkilatı Güçlendirme Vakfı'nın kurumsal hesabına yatırılacaktır.)

⦁ Kapaklı dosya.

⦁ Sağlık raporu. (Aile hekiminden veya devlet hastanesinden alınmış olması, yivsiz av tüfeği almasında ruhen ve bedenen sakınca yoktur yazısının bulunması gerekmektedir.)

⦁ Vergi borcu yoktur belgesi. (Var ise 2.000 TL'den az olması gerekmektedir.)