Üst Düzey İstihbarat Teşkilatları - ASIS (Australian Secret Intelligence Service)

Avustralya’nın yabancı istihbarat teşkilatıdır. 1952’de kurulmuştur, varlığı 1972 yılına kadar Hükûmet içinde bile gizli tutulmuştur.  ASIS, hem istihbarat toplama hem de diğer ülkelerin istihbarat teşkilatlarıyla irtibat da dahil olmak üzere yabancı istihbarat topluluğundan sorumlu olan Avustralya İstihbarat Topluluğunun bir parçasıdır. 

Üst Düzey İstihbarat Teşkilatları - ASIS (Australian Secret Intelligence Service)

Avustralya Gizli İstihbarat Servisi, Avustralya’nın yabancı istihbarat teşkilatıdır. 1952’de kurulmuştur, ancak varlığı 1972 yılına kadar Hükümet içinde bile gizli kalmıştır. ASIS, hem istihbarat toplama hem de diğer ülkelerin istihbarat teşkilatlarıyla irtibat da dahil olmak üzere yabancı istihbarat topluluğundan sorumlu olan Avustralya İstihbarat Topluluğunun bir parçasıdır. Resmi web sitesine göre ASIS’in misyonu, “Avustralya Hükümeti tarafından yönlendirilen benzersiz yabancı istihbarat servisleri sağlayarak Avustralya’nın hayati çıkarlarını korumak ve teşvik etmektir.” ASIS, Dışişleri ve Ticaret Bakanlığı portföyünün bir parçasıdır ve başkanı doğrudan Dışişleri Bakanına bağlıdır. ASIS’in genel merkezi DFAT’ın Canberra’daki genel merkezindedir. Mevcut başkanı Paul Symon’dur.

  • “Avustralya Hükûmeti tarafından yönlendirilen benzersiz yabancı istihbarat servisleri sağlayarak Avustralya’nın hayati çıkarlarını korumak ve teşvik etmek” misyonunu benimsemiştir.