Gece Vardiyasında Uyku Problemi

Gece Vardiyasında Uyku Problemi

Özel Güvenlik Görevlileri, haftada 7 gün 24 saat güvenlik hizmeti vermekte olup, verilen güvenlik hizmetinin devam edebilmesi için vardiya ve nöbet sistemiyle çalışmak mecburiyeti bulunan meslek gruplarındandır.  Bu yazımızda özel güvenlik görevlilerinin gece vardiyalarında uyku problemleriyle nasıl başa çıkabileceği konusunda bilgilere yer verilmektedir.

Gece vardiyasına başlamadan önce neler yapılmalı?

Uyku sağlığınıza gereken önemi vermeniz, fiziksel olduğu kadar ruhsal sağlığınız açısından da ciddi önem taşımaktadır.

1-     Verimli bir uyku için uyku esnasındaki yerinizin sessiz, karanlık ve serin olmasına önem göstermelisiniz. Bu konuda önerimiz, kalın perdelerle veya alüminyum kâğıtlarla yatak odası penceresi olabildiğince ışık geçirmez hale getirmektir. Ancak bazen ev içi ve sokak gürültülerini kontrol alınamadığı hallerde yumuşak silikondan oluşan kulak tıpaları ve ışık geçirmez göz maskeleri kullanarak mevcut gürültünün rahatsızlık seviyesini azaltabilirsiniz.

2-     Uyumaya çalıştığınız alanda radyo veya televizyonu açık bırakmamaya özen gösterin. Uyku öncesi teknolojik aletlerin ekranından uzak kalmak uykunuzun dağılmasını engeller.

3-      Uyumaya çalıştığınız alanda evcil hayvanlar bulundurmamaya özen gösterin ve evcil hayvanlarınızı yatağınıza almayın.

4-     Uyku saatinizden en az 3 saat önce yemek yemeyi bırakmalısınız. Yemek yiyeceğiniz zaman düzenli ve az miktarlarda yemek yemelisiniz. Bununla beraber dikkat etmeniz gereken diğer hususlar, yatarken çok su içmeye özen göstermeniz ve kahve, nikotin, alkol kullanımından kaçınmanızdır.

5-     Sağlığınız için uyku ilaçlarının kullanımından kaçının. Bu durum sağlığınız açısından oldukça önemlidir. Sebeplerine bakacak olursak, doğal uyku veren uyku ilacı bulunmamaktadır ki bu durum tüm uyku ilaçlarının vücudunuzda değişen derecelerde yan etkileri gösterebileceğini de beraberinde getirir. Ayrıca bu ilaçların uzun süreli kullanımı bünyeniz için hem alışkanlık yapabilir hem de ilacın etkileri zaman içinde azalacağı için yine zaman içerisinde dozlarının arttırılması gerekebilir. Eğer ilaç kullanmanız gerektiğini düşünüyorsanız, öncelikle bu konuyu sağlığınız açısından doktorunuza danışmanız gerekmektedir.