Türkiye'de Taktik Lazer Kullanmak Yasal mı

Taktik Lazer Kullanımı ile ilgili Yasal Şartlar Haberimizde...

Türkiye'de Taktik Lazer Kullanmak Yasal mı
Türkiye'de Taktik Lazer Kullanmak Yasal mı

26 Ocak 2011 Çarşamba Günü Resmi Gazetede Çıkan Tebliğe Göre Sivil Vatandaşların Her Ne Koşulda Olursa Olsun Silaha Lazer İşaretleyici Monte Etmesi Yasaktır. Resmi Gazetede Yer Alan Hususlar Maddeler Halinde Açıklanmıştır. (ç) Maddesini İnceleyiniz.

5201 Sayılı Kanun Gereğince

10. ASKERÎ KEŞİF, GÖZETLEME VE TESPİT SENSÖRLERİ, COĞRAFİ KONUM BELİRLEME VE SEYRÜSEFER SİSTEMLERİ:

 •              a. Askerî amaçlı kullanılabilecek INS (Ataletsel Seyrüsefer Sistemleri) ile GPS (Coğrafi Konum Belirleme) cihazları ile diğer koordinat belirleme yer ve yön tespit cihazları.
 •              b. Askeri amaçlı Termal IR (Kızılötesi) ve lazer özellikli nişan tevcih, atış kontrol ve gözetleme alet ve cihazları.
 •              c. Askerî amaçla kullanılan kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer tespit/teşhis cihazları/sistemleri, patlayıcı madde ve mayın detektörleri.
 •              ç. Askerî amaçlı lazer işaretleme cihazları, lazer noktalayıcılar ve lazer hedef tespit sistemleri.
 •              d.Askeri amaçlı gece görüş cihazları ile gece görüş dürbün ve cihazlarında kullanılan askerî amaçlı görüntü yoğunlaştırıcı tüpler ve dedektörler.
 •              e. Askerî amaçlı görüntü işleme sistemleri.
 •              Sivil Kullanıma Yasaktır. 

Özetle Hedefe Noktalama Yapan Lazer Pointer Kullanmak Türkiye Yasalarına Göre Yasaktır. Bu Tür İşaretleyiciler Sadece Devlet Kuvvetleri Tarafından Kullanılabilir. Lazer Noktalayıcı Sistemler Optiklerle Karıştırılmamalıdır. Hologragik Optikler, Hedefe Noktalama Yapmadan  Arpacık Görevi Görür. Yani hedefe Kasti Olarak Yansıma Yapmadığı İçin Sivil Kullanıma Uygundur. Yasalarda Kast Edilen Kısım Lazerlerle İlgilidir.

 

 

Konu ile ilgili Soru Sormak için Lütfen Yorum Yapınız

Yorumlarınızı Okuyor ve En Kısa Sürede Cevap Veriyoruz

PistolTurkiye.com > Doğru Bilginin Adresi

 • siri
  siri
  Bir hukukçu olarak düzeltme yapmak isterim müsadenizle. Yazıda belirtilen ilgili kanunda sivile lazer kullanmak yasaktır diye bir ibare yoktur. Belirtilen kanun lazerin üretimi, italatı ve ihracatı için msb den izin alınması ile ilgilidir ve daha çok üretim ve ticaret yapanları ilgilendiren boyuta sahiptir. Lazerin yasak olması olayı polislerin ve vatandaşın kendi yorumu ve alışılagelmiş uygulamalardır. Kanuni olarak yasak diye bir yerde mevcut değildir ama yasak olsa gerek diye genel bir kanı vardır. Ayrıca yukarıdaki kanuna göre hareket edersek akıllı cep telefonu da yasaktır çünkü içerisinde GPS, yön bulma ve koordinat saptama özelliği vardır ama herkes kullanıyor. saygılarımla.
  1 ay önce Cevapla