Türkiye'de Taktik Lazer Kullanmak Yasal mı

Taktik Lazer Kullanımı ile ilgili Yasal Şartlar Haberimizde...

Türkiye'de Taktik Lazer Kullanmak Yasal mı
Türkiye'de Taktik Lazer Kullanmak Yasal mı

26 Ocak 2011 Çarşamba Günü Resmi Gazetede Çıkan Tebliğe Göre Sivil Vatandaşların Her Ne Koşulda Olursa Olsun Silaha Lazer İşaretleyici Monte Etmesi Yasaktır. Resmi Gazetede Yer Alan Hususlar Maddeler Halinde Açıklanmıştır. (ç) Maddesini İnceleyiniz.

5201 Sayılı Kanun Gereğince

10. ASKERÎ KEŞİF, GÖZETLEME VE TESPİT SENSÖRLERİ, COĞRAFİ KONUM BELİRLEME VE SEYRÜSEFER SİSTEMLERİ:

 •              a. Askerî amaçlı kullanılabilecek INS (Ataletsel Seyrüsefer Sistemleri) ile GPS (Coğrafi Konum Belirleme) cihazları ile diğer koordinat belirleme yer ve yön tespit cihazları.
 •              b. Askeri amaçlı Termal IR (Kızılötesi) ve lazer özellikli nişan tevcih, atış kontrol ve gözetleme alet ve cihazları.
 •              c. Askerî amaçla kullanılan kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer tespit/teşhis cihazları/sistemleri, patlayıcı madde ve mayın detektörleri.
 •              ç. Askerî amaçlı lazer işaretleme cihazları, lazer noktalayıcılar ve lazer hedef tespit sistemleri.
 •              d.Askeri amaçlı gece görüş cihazları ile gece görüş dürbün ve cihazlarında kullanılan askerî amaçlı görüntü yoğunlaştırıcı tüpler ve dedektörler.
 •              e. Askerî amaçlı görüntü işleme sistemleri.
 •              Sivil Kullanıma Yasaktır. 

Özetle Hedefe Noktalama Yapan Lazer Pointer Kullanmak Türkiye Yasalarına Göre Yasaktır. Bu Tür İşaretleyiciler Sadece Devlet Kuvvetleri Tarafından Kullanılabilir. Lazer Noktalayıcı Sistemler Optiklerle Karıştırılmamalıdır. Hologragik Optikler, Hedefe Noktalama Yapmadan  Arpacık Görevi Görür. Yani hedefe Kasti Olarak Yansıma Yapmadığı İçin Sivil Kullanıma Uygundur. Yasalarda Kast Edilen Kısım Lazerlerle İlgilidir.

 

 

Konu ile ilgili Soru Sormak için Lütfen Yorum Yapınız

Yorumlarınızı Okuyor ve En Kısa Sürede Cevap Veriyoruz

PistolTurkiye.com > Doğru Bilginin Adresi

 • Muhammet
  Muhammet
  Ben lazer almak istiyorum ama ben bunu silaha takıp o şekilde kullanmak için değil sadece atışa gittiğimde takıp atış talimi yapmak için bu lazeri ben alıp silaha monte etmeden poligona gidip atış yaptıktan sonra sökmek şartı ile kullanamıyormuyum ben bunu merak ediyorum
  3 aylar önce Cevapla
 • ier
  ier
  5201 Sayılı Kanun'da ve bu kanuna ilişkin 27827 Sayılı tebliğde Sivil Kullanıma Yasaktır şeklinde bir ibare yok, kanun ve tebliğ anılan ekipmanların ihracat ve ithalâtına ilişkin bir tebliğdir, içerisinde sivil kullanım için bağlayıcı bir hüküm yoktur, lütfen yanlış uygulamalara yol açabilecek bu yazınızı düzeltin. Kanun : https://www.mevzuat.gov.tr/File/GeneratePdf?mevzuatNo=34477&mevzuatTur=Teblig&mevzuatTertip=5 ******* Tebliğ : https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2011/01/20110126-8.htm
  2 Yıllar önce Cevapla
 • ier
  ier
  5201 Sayılı Kanun'da böyle bir madde yok, 5201 sayılı kanunla ilgili 27827 sayılı tebliğin ilgili kısmı da tam olarak şu şekilde : 10. ASKERÎ KEŞİF, GÖZETLEME VE TESPİT SENSÖRLERİ, COĞRAFİ KONUM BELİRLEME VE SEYRÜSEFER SİSTEMLERİ: a. Askerî amaçlı kullanılabilecek INS (Ataletsel Seyrüsefer Sistemleri) ile GPS (Coğrafi Konum Belirleme) cihazları ile diğer koordinat belirleme yer ve yön tespit cihazları. b. Askeri amaçlı Termal IR (Kızılötesi) ve lazer özellikli nişan tevcih, atış kontrol ve gözetleme alet ve cihazları. c. Askerî amaçla kullanılan kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer tespit/teşhis cihazları/sistemleri, patlayıcı madde ve mayın detektörleri. ç. Askerî amaçlı lazer işaretleme cihazları, lazer noktalayıcılar ve lazer hedef tespit sistemleri. d.Askeri amaçlı gece görüş cihazları ile gece görüş dürbün ve cihazlarında kullanılan askerî amaçlı görüntü yoğunlaştırıcı tüpler ve dedektörler. e. Askerî amaçlı görüntü işleme sistemleri. bu maddede Sivil Kullanıma Yasaktır. şeklinde bir ibare yok. Ayrıca kanun ve tebliğ aşağıda mevcut 1. Maddeden de anlaşılacağı üzere anılan ekipmanların ihracat ve ithalâtına ilişkin bir tebliğdir, içerisinde siviller için bağlayıcı bir hüküm yoktur, lütfen yanlış uygulamalara yol açabilecek bu yazınızı düzeltin. MADDE 1 – Aşağıda ana başlıklar altında belirtilen "Kontrole Tâbi Liste" kapsamında yer alan kalemlerin üretilmesi ile ihracat ve ithalâtına ilişkin izin işlemleri, Millî Savunma Bakanlığı sorumluluğunda ve bilgisi dâhilinde yapılacaktır 5201 Sayılı Kanun https://www.mevzuat.gov.tr/File/GeneratePdf?mevzuatNo=34477&mevzuatTur=Teblig&mevzuatTertip=5 27827 Sayılı Tebliğ https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2011/01/20110126-8.htm
  2 Yıllar önce Cevapla