ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİSİ OLMANIN MALİYETİ NEDİR ?

ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİSİ OLMANIN MALİYETİ NEDİR ?

Özel Güvenlik Harcı Nedir?

Özel güvenlik görevlisi personelinin çalışma iznine sahip olabilmesi için devlete belli bir miktar ödeme yapması gerekiyor. Bu tutar, Özel Güvenlik görevlisi Çalışma İzni (Özel Güvenlik Kimlik Kartı) Ruhsat Harcı olarak isimlendirilir.

Silahsız Özel Güvenlik Görevlisi Kimlik Kartı Maliyeti Nedir?

Temel eğitim, silahlı ve silahsız adaylara müşterek verilen 100 saatlik bir eğitimdir. 10 dersten oluşan eğitim alan  adayların başarılı olabilmesi için İç İşleri Bakanlığınca belirtilen sınavda 100 adet sorudan (her soru 1 puan) en az 60 puan alan aday temel eğitimden başarılı olmuş ve Silahsız sertifikayı almayı hak kazanmıştır. 2022 yılı için ; Aro Özel Güvenlik Silahsız Kurs + Sınav Ücreti: 2800TL Özel Güvenlik Kimlik Harcı: 1340TL (Vergi Dairesine yatırılacaktır) Silahsız Özel Güvenlik kimlik Kartı Ücreti: 65 TL (Halkbankası Türk polis Teşkilatı Güçlendirme Vakfına ödeniyor.) Sağlık Raporu: 350TL ( Devlet Hastanesinden heyet raporu alınması gerekmektedir.)

Silahlı Özel Güvenlik Görevlisi Kimlik Kartı Maliyeti Nedir?

Temel eğitim, silahlı ve silahsız adaylara müşterek verilen 100 saatlik bir eğitim olup, 10 dersten oluşan eğitim alan  adayların başarılı olabilmesi için İç İşleri Bakanlığınca belirtilen sınavda 100 adet sorudan (her soru 1 puan) en az 60 puan alan aday temel eğitimden başarılı olmuş ve Silahsız sertifikayı almayı hak kazanmıştır.

Silahlı adayların almış oldukları temel eğitim sonrası alacakları silah bilgisi, silah uygulama ve atış eğitimlerinin tamamlanmasının ardından İç İşleri Bakanlığınca yapılan yazılı sınavda 25 adet silah sorusu (her soru 2 puan ) ve 7 metre mesafeden yapılan 5 adet sınav atışından (her atış 10 puan) aldığı puanlar (silah yazılı ve atış) toplamı 60 alan aday silahlı sertifikayı almayı hak kazanmış olacaktır. 2023 yılı için ;  Özel Güvenlik Silahlı Kurs + Sınav Ücreti: 4500-6000 TL Özel Güvenlik Kimlik Harcı: 1340 TL (Vergi Dairesine yatırılacaktır) Silahsız Özel Güvenlik kimlik Kartı Ücreti: 140 TL (Halkbankası Türk polis Teşkilatı Güçlendirme Vakfına ödeniyor.) Sağlık Raporu: 1000TL ( Devlet Hastanesinden heyet raporu alınması gerekmektedir.)