JÖAK'IN Görevleri Nelerdir

JÖAK Timlerinin Başlıca Görevleri Nelerdir, Hangi Konulara Müdahale Ederler, Hangi Silahları Kullanırlar, Diğer Kuvvetlerden Farkı Nedir ?

JÖAK'IN Görevleri Nelerdir

JÖAK'ın Açılımı (Jandarma Özel Asayiş Komutanlığı) Şeklindedir.

Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığı (JÖAK), Jandarma Genel Komutanlığı'nın özel operasyon birimidir. Başlıca görevleri terörle mücadele, sualtı operasyonları, rehine kurtarma, hücre evi baskını, yaşanacak doğal afetlerde hayat kurtarma ve isyan kontrolüdür. JÖAK mensupları gönüllü Jandarma Genel Komutanlığı subay astsubay ve uzman çavuş askeri arasından Foça Jandarma Komando Okulu'nda aldıkları eğitimin ardından 16 hafta süreyle alınan eğitimin sonunda seçilmektedirler.

JÖAK ÇOK YÖNLÜ JANDARMA BİRİMİDİR. DİĞER ASKERİ UNSURLARDAN FARKLIDIRLAR. ÖRNEĞİN DAĞIN BAŞINDA MAHSUR KALMIŞ SİVİLLERE YARDIMLARINDAN TUTUN, REHİNE OPERASYONLARINA, HATTA HÜCRE EVİ BASKINLARINA KADAR HER KONUDA FALİYETLERİ VARDIR.

ELAZIĞ DEPREMİNDEKİ ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARINDA ÖNEMLİ ROL OYNAMIŞLARDIR.

 

#ÖZETLE

Kara, hava ve su üstü araçları ile bina, meskun mahal ve tesisler, hava alanları, tren, rehine kaçırma gibi özel operasyonları icra ederler.Ayrıca diğer Jandarma birliklerinin imkân-kabiliyetlerini aşan teroristle mücadele ve özellik arz eden koruma görevlerini icra etmektedirler.

 

 

JÖAK'ın OPERASYONLARDA KULLANDIĞI SİLAHLAR

Tabanca Grubu

TP9 SF ELİTE, ELİTE COMBAT, METE ve Diğer Varyasyonları

Yavuz 16
Kılınç 2000

Hafif Makinalı Tüfekler
HK MP5
FN P90

Saldırı Tüfekleri
KCR-556
SAR-223T
HK 33
MKEK MPT

Makineli Tüfekler
MG3
M249

Keskin Nişancı Tüfekleri
MKEK JNG-90
KNT-308
Dragunov SVD
Sako TRG

BAZI ÖZEL DURUMLARDA BOMBA ATAR GİBİ EK SİLAHLAR OPERASYONA DAHİL EDİLİR...