Yerli Bomba İmha Robotunun İnanılmaz Hikâyesi

“Gerçek başarı, ürettiklerinizi ülkenize satmanız değil. Bunları üretmek, ülkemizin hizmetine vermek zaten bizim vatana olan borcumuzun bir gereği. Gerçek başarı, katma değeri ve teknolojisi çok yüksek ürünler ortaya çıkartıp, bunları yurt dışına satabilmek…” (Ferhat Uğur- ElektroLand Defence Kurucu Genel Müdürü)

Yerli Bomba İmha Robotunun İnanılmaz Hikâyesi

Gerçek başarı, ürettiklerinizi ülkenize satmanız değil. Bunları üretmek, ülkemizin hizmetine vermek zaten bizim vatana olan borcumuzun bir gereği. Gerçek başarı, katma değeri ve teknolojisi çok yüksek ürünler ortaya çıkartıp, bunları yurt dışına satabilmek…” (Ferhat Uğur- ElektroLand Defence Kurucu Genel Müdürü)

Türkiye’nin ilk ve tek online dijital savunma dergisi C4Defence, Nisan sayısında yerli bomba imha robotu üreticisi ElektroLand Defence firmasının Kurucu Genel Müdürü Ferhat Uğur’la yaptığı röportaja yer verdi.

Röportajın can alıcı bölümlerinden biri, firmanın bomba imha robotu üretimine başlama hikâyesiydi:

TMR-II Kutlu Bomba İmha Robotu

Ferhat Uğur / ElektroLand Defence Kurucu Genel Müdürü:

Üniversiteden mezun oldum; Ankara’da ElektroLand Defence’i kurduk. Ağırlıklı olarak çeşitli elektronik kartların onarımını yapıyorduk. Müşterilerimiz arasında güvenlik güçlerimiz de vardı. Aslında onlara müşteri demek de doğru olmaz çünkü onları aileden görüyorduk. Ücret falan düşünmeden, elektronikle ilgili ne sıkıntıları olursa, elimizden geldiğince çözmeye çalışıyorduk. O dönemde bomba imha robotları yurt dışından ithal ediliyordu. Arızalandığında, özellikle garantisi de devam ediyorsa, mutlaka yetkili firmanın onarması gerekiyordu ve o yüzden yurt dışına gönderiliyor; aylarca da geri gelmiyordu.Zaten Türkiye’de bunları onaracak bir firma da yoktu. Tabii biz bu durumu sonradan öğrendik çünkü robotlarla henüz tanışmamıştık.”

Arızalanan Bir Bomba İmha Robotuyla Firmaya Geldiler

Zaman zaman çeşitli onarım işleri içinfirmaya uğrayan güvenlik mensubu arkadaşlardan birkaçı, ellerinde bir bomba imha robotuyla firmaya geldi. Dediler ki “Bu arızalandı, yurt dışına göndersek onarımı, nakliyesiçok büyük maliyet üstelik aylarca da gelmez geri; siz bir baksanız olur mu?” Şaşırmıştık açıkçası ama elektronikle ilgili yapamayacağımız hiçbir şey olmadığına inandığımızdan “Olur, bakalım” dedik. Tabii içinde nasıl bir teknoloji olduğunu bilmiyoruz. Açtık baktık ki bizim için deyim yerindeyse, çocuk oyuncağı. Biz bunu tamir ederiz’ dedik; robotu bırakıp gitti polis arkadaşlar. Robotu tamir ettik ve emin olun orijinalinden çok daha sağlam oldu. Üstelik bedava denilecek bir maliyete yaptık bunu. Polis arkadaşları çağırdık. Yüzlerinde endişeli bir ifade vardı; acaba gerçekten tamir edilmiş miydi robotlar? Çalıştırdık, birlikte denedik. Yüzlerindeki endişeli ifade, bir anda şaşkın ama mutlu bir ifadeye dönüştü. O günden sonra arızalanan her robotu bize getirdiler ve biz de en iyi şekilde onarıp teslim ettik. Fakat bu robotlar yurt dışından geliyordu. Üstelik de çok pahalı. Güvenlik güçlerinin yani kardeşimizin, akrabamızın, komşumuzun çocuğunun hayatı söz konusu. Bu robotlar da hayat kurtarıyor.

TMR-II Çetin Bomba İmha Robotu

Biz Bu Robotun Çok Daha İyisini Üretiriz”

“Aslında emniyet mensubu arkadaşların da teşviki oldu” diyen Uğur, şöyle devam etti:

Dedik ki biz bu robotları üretiriz. Üstelik çok daha iyisini üretiriz. Kolları sıvadık ve çalışmalara başladık. Bir süre sonra robotu tamamen Türkiye içinden temin ettiğimiz malzemeyle üretmeyi başardık. Emniyet Teşkilatı, ürettiğimiz robotu en zorlu koşullarda denedi ve çok memnun kaldı. Bize ihtiyaçları kadar sipariş verdiler ve böylece bomba imha robotu üretme serüvenimiz başlamış oldu.

Ferhat Uğur, ürettikleri bomba imha ile keşif ve gözetleme robotlarının hâlihazırda Türk Silahlı Kuvvetlerinin farklı birimlerinde, Jandarma ve Emniyet Teşkilatında yıllardır başarıyla görev yaptığını ifade etti.