Üst Düzey İstihbarat Teşkilatları - BND (Bundesnachrichtendienst)

Ayrıca BND ile ABD'nin dış istihbarat servisi CIA'nın ortaklaşa dinleme faaliyetleri yürüttüğü ortaya çıkmıştır. Dinlenen ülkeler arasında Türkiye'de vardır.

Üst Düzey İstihbarat Teşkilatları - BND (Bundesnachrichtendienst)

Federal İstihbarat Servisi, Almanya’nın doğrudan Şansölye Başkanlığına bağlı olan yabancı istihbarat teşkilatıdır. 1956 yılında Soğuk Savaş sırasında yakın zamanda NATO’ya katılan Batı Almanya’nın resmi dış istihbarat kurumu olarak ve CIA ile yakın bir işbirliği içinde kurulmuştur. Merkezi Berlin’de bulunmaktadır ve dünyanın en büyük istihbarat merkezidir. BND’nin Almanya ve yabancı ülkelerde 300 lokasyonu vardır. 2016 yılında yaklaşık 6.500 kişi istihdam etmiştir; % 10’u resmi olarak Askeri Bilimler Dairesi tarafından istihdam edilen askeri personeldir. BND, Alman İstihbarat Topluluğunun en büyük teşkilatıdır. Ülkeyi birçok suikastten kurtardığı bilinmektedir. Başkanlığını Bruno Kahl yapmaktadır.

  • Almanya’nın doğrudan Şansölye Başkanlığına bağlı olan yabancı istihbarat teşkilatı BND, 1956 yılında Soğuk Savaş sırasında yakın zamanda NATO’ya katılan Batı Almanya’nın resmi dış istihbarat kurumu olarak ve CIA ile yakın bir işbirliği içinde kurulmuştur. Merkezi Berlin’dedir. Dünyanın en büyük istihbarat merkezidir. BND, Alman İstihbarat Topluluğunun en büyük teşkilatı olma özelliğini taşır. Ülkeyi birçok suikastten kurtardığı da bilinmektedir.