PARS III 6x6 Teknik Özellikleri

Adını bir zamanlar Anadolu’da yaşayan sessiz, çevik ve yırtıcı bir leopar türünden alan PARS III 6X6; düşük ve yüksek yoğunluklu muharebe alanlarında kullanılmak üzere tasarlanmış, benzersiz özellikleri ile kullanıcısına stratejik avantajlar sunan, günümüzün en gelişmiş teknolojilerini barındıran, taktik tekerlekli zırhlı muharebe aracıdır.

PARS III 6x6 Teknik Özellikleri

Adını bir zamanlar Anadolu’da yaşayan sessiz, çevik ve yırtıcı bir leopar türünden alan PARS III 6X6; düşük ve yüksek yoğunluklu muharebe alanlarında kullanılmak üzere tasarlanmış, benzersiz özellikleri ile kullanıcısına stratejik avantajlar sunan, günümüzün en gelişmiş teknolojilerini barındıran, taktik tekerlekli zırhlı muharebe aracıdır.

Sınıfının en yüksek teker gezinme hareketine ve en düşük dönüş yarıçapına sahip aracı

Sınıfındaki en yüksek teker gezinme hareketine sahip tam bağımsız hidropnömatik süspansiyon sistemi, farklı yol koşullarında en iyi yol tutuşunu sağlar. Birinci ve üçüncü akstan dönüş sistemi ile PARS III 6X6, sınıfındaki en düşük dönüş çapına sahiptir. Yüksek hızlarda üçüncü akstaki yönlendirme sistemini kilitleme özelliği, ABS sistemi ve şanzıman freni sürüş güvenliğini arttıran özelliklerdir.

Aracın ön kısmında bulunan iki kişilik sürücü kabini ve 180° yatay görüş açısı, yüksek sürüş güvenliği ve konforu sağlamaktadır. Geniş cam periskopları, aracın ön ve arkasında konumlanmış gece ve gündüz kameraları, sürücü ve komutana daha geniş görüş alanı vermektedir. Azami 9 personelin yerleştirilebildiği araçta, kapı-kapaklar, personel koltukları, silah tutucuları ve iç aydınlatma elemanları araç personelinin de konforunu sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. 800 km üzerinde menzili olan PARS III 6X6, patlamaya ve delinmeye karşı özel önlemler alınmış yakıt tanklarına sahiptir. Acil durumlara karşı zırh altında yedek yakıt tankı mevcuttur. Tekerleklerin içine yerleştirilen katı diskler, patlak lastikle yol alabilme imkanı sağlar.

PARS III 6X6 gövdesi, modüler tasarıma sahip zırh sistemleri sayesinde kullanıcı tarafından istenilen koruma seviyesine getirilebilmektedir. Gövde formu, karın altı yapısı, taban plakaları ve araç için özel geliştirilen mayın korumalı koltuklar, personeli yüksek seviyeli mayın tehdidine karşı koruyacak şekilde tasarlanmıştır. PARS III 6X6; koruma seviyesi ile hem personel taşıma amacıyla üretilen mayın korumalı kamyonların koruma seviyesine sahip olmakta hem de modern bir zırhlı muharebe aracında beklenen kabiliyetleri bünyesinde bulundurarak farklılığını ortaya koymaktadır.

PARS III 6x6 aracına entegre edilmiş iklimlendirme sistemi bulunmaktadır. Bu sistemin benzerlerinden en büyük farkı, çöl koşullarında bile, aracın iç ortam sıcaklığını +25 °C seviyesine getirebilmesidir. Araç alt sistemlerinin, mayın korumalı gövdeye modüler olarak bağ- lanması, bakım ve değişim kolaylığı sağlamaktadır. Özellikle yürüyen aksam ve güç aktarma sistemlerinin bakım ve değişimindeki bu kolaylık aracı benzerlerinden üstün kılar. 60 dakikadan daha az bir sü- rede sökülüp takılabilen güç grubu mimarisi dikkat çekici bir yetenek olarak kullanıcıya sahada motor değiştirme avantajını kazandırır.

PARS III 6X6 Teknik Özellikler

Genel Bilgiler

Azami Yüklü Ağırlık

25.000 kg

Motor

Dizel

Mürettebat Kapasitesi

9

Uzunluk

< 7 m

Genişlik

< 2.9 m

Yükseklik(Gövde) < 2.4 m
Havada Nakil  C130H, A400, C17, C5
Transmisyon Tam Otomatik 7 İleri 1 Geri
Nato'nun Tek Yakıt Konseptine Uygun EURO 3 Güç Paketi F34 Yakıtı, JP8
Aks Sayısı 3
Kullanılan Aks Sayısı Tümü
Döndürülebilen Aks Sayısı 1,3
Transfer Kutusu 2 Hızlı
Süspansiyon Sistemi Çift Salıncaklı Bağımsız ve Hidro-Pnomatik

Fren Sistemi

 

Servis

Tüm Tekerlerde Hidrolik ve ABS'li

Park

Aktarma Organlarına Entegre, Mekanik Yaylı ve Hidrolik Kontrollü

Elektrik Sistemi

MIL STD 1275, MIL STD 461

 

Hareket Kabiliyeti

Azami Yol Hızı 

100 km/s

Kontrollü Hız

3 km/s

Azami Yol Menzili

800+ km 

Yaklaşma Açısı

50o

Uzaklaşma Açısı

40o

Azami Meyil Tırmanma

%60

Azami Yan Meyil

%30

Dik Engel Aşma

0.70 m

Hendek Aşma

1.75 m

Dönüş Yarıçapı

< 7 m

Yüzme

Opsiyonel