Havalı Tüfek Menzili Ne Kadar?

Havalı Tüfek Menzili Ne Kadar?

Atıcılık sporuyla ilgilenen kişilerin en çok kullandığı silah modellerinin başında havalı olanlar gelmektedir. Havalı tüfek, havalı tabanca başlıca havalı silah modellerindendir. Bu yazımızda havalı tüfek menzili ne kadar? Sorusuna yanıt arayacağız.

 

Menzil, bir silah için en önemli konuların başında gelir. Bu eğlence ve hobi amaçlı olsa da aynıdır. Havalı bir tüfeğin menzili ne kadar uzun olursa eğlencesi de kat be kat artacaktır. Ülkemizde atıcılık geçmişten gelen bir gelenektir. Spor amaçlı olarak daha çok bilinen atıcılık, insanların kabiliyetlerini görmesini sağlar. Bunun yanında stres atma ve eğlenmek maksatlı da atıcılık sporu öne çıkar.

Havalı tüfekler, havalı tabancalara göre biraz daha farklıdır. Hem görünüş hem yapı gereği tabancalardan üstündür. En çok benzeyen yanları ise ikisinin de aynı mantıkla yani havayı sıkıştırarak çalışmasıdır. Havalı tabanca ve tüfekler avlanmak için üretilmemiştir. Bu tarz tabancaların tek amacı eğlence için kullanılıyor olabilmesidir. Atıcılık gibi spor içinde yer almasıdır. Şimdi sırasıyla havalı tüfek nedir, havalı tüfek menzili kaç metre? Gibi sorulara yanıt arayalım.

Havalı Tüfek Nedir?

Son zamanların en çok merak edilen tüfek çeşitlerinden biri de havalı modellerdir. Hobi ve eğlence amaçlı kullanılması nedeniyle her kesimin dikkatini çekmektedir. Havalı tüfeklerin çalışma prensibi ise tamamen hava ile alakalıdır. Adından da anlaşılacağı üzere havanın sıkışarak patlaması sonucu oluşan bir yapısı vardır. Hava pistonu, yaylı sistem ve karbondioksit tüplerle çalışan bir sistemi bulunmaktadır.

 

Havalı tüfekler de kendi aralarında farklı çeşitlerde olabilmektedir. Farklı havalı tüfek çeşitleri mevcuttur. Havalı modeller için ayrıca bir ruhsata gerek duyulmamaktadır. Yerleşim yerlerinden ziyade şehir merkezlerine uzak konumlarda hobi ve eğlence amaçlı tercih edilmektedir. Tüm bunlarla birlikte en çok atıcılık sporunda kullanıldığını hatırlatmak gerekir. Ayrıca havalı tüfekler tabancalara göre daha çok tercih edilmektedir.

Havalı Tüfeklerin Özellikleri

Havalı tüfek menzili ne kadar? Konusuna geçmeden önce tüfeklerin bazı özellerinden bahsetmek gerekir. Bu özellikler modelden modele değişiklik gösterebilir. Fakat bazı ortak özellikler, havalı tabanca ve tüfeklerde aynıdır. Ortak özelliklerle silahların genel yapısı anlaşılmaktadır.

Havalı tüfekler, geleneksel silah mermilerine benzememektedir. Özel üretim olarak saf kurşundan üretilmektedir. Aynı zamanda havalı tabancalara göre mermileri biraz daha farklıdır. 

Havalı Tüfekler Menzili Ne Kadar?

Havalı tüfekler hakkında en çok merak edilen konuya geldik. Pek çok kişi havalı tüfek kaç metre atar? Sorusunu araştırır. Bu konu çoğu insanın dikkatini çekmektedir. Uzun menzile sahip tüfekler insanlar tarafından daha çok ilgi görmektedir. Ancak menzil uzun olduğunda fiyat doğrudan etkilenmektedir.

 

Havalı tüfek menzili kaç metre? Sorusuna net bir yanıt aslında vermek doğru olmaz. Bunun yerine ortalama bir azami ölçü söylenebilir. O günün hava koşulları ve bulunan mekanda menzili etkileyebilmektedir. Ancak ortalama bir havalı tüfek 100 metreden fazla menzile sahiptir. Ortalama 150-200 metre arasında mermi atabilme kabiliyeti bulunmaktadır. Bazı modellerde bu atış 250 metreye kadar çıkabilmektedir. Bu menzil havalı tabancalarda ise 100 metrenin altınadır.