Üst Düzey İstihbarat Teşkilatları - FSB (Federal Security Service)

Rusya Federasyonu’nun teşkilatlarının (Çeka, KGB, NKVD) yerini alan millî iç güvenlik teşkilatıdır. FSB Rusya devletinin iç güvenliğinden, organize suçlardan, terörizm ve uyuşturucu kaçakçılığı ile mücadeleden sorumludur. Aynı zamanda FSB, Putin’in sivil toplum kuruluşlarını, insan hakları gruplarını ve bağımsız düşünce kuruluşlarını ve yayınları taciz ve kontrol etme politikalarını uygulamaktadır

Üst Düzey İstihbarat Teşkilatları - FSB (Federal Security Service)

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) Rusya Federasyonu’nun önceki Çeka, NKVD ve KGB teşkilatlarının yerini alan milli iç güvenlik teşkilatıdır. Rusya Federasyonu Federal Güvenlik Teşkilatı (FSB), karşı istihbarat, iç güvenlik ve sınır güvenliği, terörizmle mücadele ve gizli izleme faaliyetlerini yürütmektedir. Ayrıca FSB, Putin’in sivil toplum kuruluşlarını, insan hakları gruplarını ve bağımsız düşünce kuruluşlarını ve yayınları taciz ve kontrol etme politikalarını uygulamaktadır. ABD Dışişleri Bakanlığı’na göre, Rus kanunları internet servis sağlayıcılarının FSB’ye e-posta, kısa mesajlar, kişiler, kullanıcı bilgileri ve ses ve video dosyaları da dahil olmak üzere kullanıcı hesaplarına erişim vermesini gerektirmektedir. Ana idari binası Kızıl Meydan’da Moskova’nın merkezinde KGB’nin eski ana idari binası ile aynı yerdir. Kurum önceden Federal Karşı İstihbarat Teşkilatı olarak bilinirdi. Boris Yeltsin tarafından 3 Nisan 1995 tarihinde Rusya Parlamentosunun her iki kanadından da geçip yasalaşan FSK’nın yeniden yapılanması ve genişlemesiyle ilgili kanun maddesi yürürlüğe kondu. 9 Mart 2004 tarihindeki başkanlık kararnamesi ile Adalet Bakanlığına bağlandı.

  • ABD'nin dış işleri bakanlığının iddialarına göre Rus kânunları internet servis sağlayıcılarının FSB’ye e-posta, kısa mesajlar, kişiler, kullanıcı bilgileri ve ses ve video dosyaları da dahil olmak üzere kullanıcı hesaplarına erişim vermesini gerektirmektedir.