Roketsan MAM-T Mini Akıllı Mühimmat

MAM-T, Roketsan’ın Mini Akıllı Mühimmat (MAM) ailesinin en yeni üyesidir. TEBER Güdüm Kiti üzerinden geliştirilen MAM-T, 30-80 kilometre menzile sahiptir.

Roketsan MAM-T Mini Akıllı Mühimmat

Türkiye’nin güdümlü mühimmat üssü Roketsan, halihazırda Türk Silahlı İnsansız Hava Araçlarının (SİHA) tek mühimmat tedarikçisi konumunda bulunuyor. Roketsan, SİHA platformlarının düşük ağırlıklı ve yüksek etkili mühimmat ihtiyacını karşılamak amacıyla ilk olarak L-UMTAS üzerinden MAM-L’yi geliştirdi. Roketsan, sonrasında ise daha küçük hedefler için CİRİT Füzesi üzerinden MAM-C Mini Akıllı Mühimmat’ını geliştirdi.

Roketsan MAM-T Mühimmatı Özellikleri

Roketsan’ın mini akıllı mühimmat ailesinin en yeni üyesi olan MAM-T, aynı zamanda ‘en irisi’ konumunda bulunuyor. TEBER Lazer Güdüm Kiti’nden elde edilen tecrübelerle geliştirilen MAM-T; 230 milimetre çapa, 1.4 metre uzunluğa, 94 kilogram ağırlığa, parçacık etkili harp başlığına, ara safha güdüm için GPS/INS’e ve terminal safha güdüm için ise yarı aktif bir lazer arayıcı başlığa sahiptir.

MAM-T, SİHA’lardan atıldığında 30+ kilometre menzile; hafif taarruz uçaklarından atıldığında 60 kilometre menzile ve savaş uçaklarından atıldığında ise 80 kilometre menzile ulaşabilmektedir.

MAM-T Mühimmatının Avantajları

Roketsan tarafından geliştirilen MAM-T mühimmatının bazı avantajları ise şu şekilde:

  • MAM-L Mühimmatı ile Kanatlı Güdüm Kiti (KGK) arasında, menzil bakımından ‘ara platform’ rolünü üstelenecek,
  • MAM-L Mühimmatı’nın etki bakımından yetersiz kaldığı yerlerde kullanılarak hem hedeflerin tamamen etkisiz hale getirilmesini hem de ekonomik açıdan tasarruf edilmesini sağlayacak,
  • Fiyat / performans odaklı uzun menzilli bir mühimmat olduğu için SİHA’ların operasyon konseptlerine pozitif etki gösterecek,

  • HÜRKUŞ, HÜRJET ve F-16 gibi hava platformlarında; uzun menzilli, düşük maliyetli ve düşük ağırlıklı bir mühimmat seçeneği sunuldu.
  • Roketsan, AKINCI İHA’nın 1’inci fazı için belirlenmiş olan teslimat takvimine paralel olarak, bu yılın içerisinde İHA ile beraber ilk mühimmat teslimatlarını yapmayı hedefliyor. Kalifikasyon ve diğer test faaliyetlerinin tamamlanmasının ardından ise MAM-T, 2021 yılının ikinci yarısında tam kapasiteyle seri üretime geçecek.

Mini Akıllı Mühimmat Ailesinin Karşılaştırılması

Teknik Özellikler

MAM-T

MAM-L

MAM-C

Uzunluk:

1.4 metre

1 metre

0.97 metre

Ağırlık:

94 kilogram

22 kilogram

6.5 kilogram

Çap:

230mm

160mm

70mm

Güdüm:

Ara Safha: GPS/INS

Terminal: Yarı Aktif Lazer

Terminal: Yarı Aktif Lazer

 

Opsiyonel: GPS/INS

Terminal: Yarı Aktif Lazer

Harp Başlığı:

Parçacık Etkili

  • Reaktif Etkili Tandem
  • HE Parçacık Etkili
  • Termobarik
  • Çok Maksatlı Başlık
  • HE Parçacık Etkili
Menzil:

30-80 kilometre

8+ kilometre

8+ kilometre

Platformlar:

SİHA,

Hafif Taarruz Uçağı,

Savaş Uçağı

SİHA,

 

Hafif Taarruz Uçağı

SİHA

 

Kaynak:https://www.savunmasanayist.com/roketsan-mam-t-mini-akilli-muhimmat/