ÖZEL GÜVENİK GÖREVLİSİ KIYAFET YÖNETMELİĞİ

ÖZEL GÜVENİK GÖREVLİSİ KIYAFET YÖNETMELİĞİ

Özel Güvenlik Görevlilerinin Kıyafetlerini Kim Verir?

15.05.2021 Tarihli, Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Özel Güvenlik Görevlilerine Ait Üniforma Yönergesi, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan özel güvenlik şirketleri personellerinin üniforma şeklini, rengini ve biçimini belirlemektedir. Bakanlık tarafından yayınlanan 26.03.2021 tarihli karar doğrultusunda, kapsam dışında kalan özel güvenlik şirketleri için de, özel güvenlik tek tip kıyafet yönergesi 15.09.2021 tarihi itibari ile hayata geçecektir. Bu yönerge ile özel güvenlik şirketleri tarafından tahsis edilen güvenlik elemanlarının giydiği üniformanın işaret, sembol, logo ve arma bakımından neleri içermesi gerektiği detaylıca açıklanmıştır.

Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı tarafından yayımlanan duyuruda, tek tip kıyafete ilişkin detaylar şu şekildedir;

– Özel güvenlik şirketleri tarafından tahsis edilen personellerin logoları, üniformalarının sağ kolunda bulunan özel güvenlik kol armalarının altına gelecek şekilde konumlandırılmalıdır.

– Özel güvenlik şirketi tarafından hizmet verilen firmanın logo, arma ya da tanıtıcı isimleri, firma talep ettiği takdirde ve Bakanlıktan izin almak sureti ile hizmet süresi boyunca, personelin üniformasının sol kol kısmında, dirsek ile omuz arasına konumlandırılmalıdır.

– Yönerge kapsamına girmeyen diğer özel güvenlik birimlerinin logo veya armaları üniformanın sol kısmına dirsek ile omuz arasına konumlandırılmalıdır.

– Yönerge içeriğinde değinilen özel güvenlik yıldızı armasının, personellerin üst giyim eşyası veya sivil kıyafetlerin sol göğüs üstü, şapka ya da beresinin ön kısmında olacak şekilde konumlandırılması gerekmektedir.

– Özel güvenlik personellerine ait üniformalarda “özel güvenlik” yazısının, üst giyim kıyafetinin sırt kısmında ve ışığı yansıtacak şekilde gümüş renkte olması gerekmektedir.

 

Bakanlık tarafından duyurulan yazıya göre bahse konu tüm üniformaların en geç 15.09.2021 tarihinden itibaren başlatılması gerekmektedir. Bu tarihten itibaren üniformalarda apolet kullanımına ve belirtilen kriterler dışında logo ya da arma kullanımına izin verilmeyecektir. Özel güvenlik hizmeti veren firmalar, görevlendirdikleri personellerin kıyafetlerini bu tarihe kadar yönergeye uygun olarak temin etmekle sorumludurlar